Aktuality
První dojmy - Windows 7 betaverze
(02.02.2009)
Všechny dojmy pocházejí z testovací betaverze Windows 7
Firefox 3.1 opět odložen
(02.02.2009)
Mozilla oznámila, že se vývoj nové verze 3.1 oblíbeného prohlížeče Firefox komplikuje a bude trvat o něco déle, než se původně předpokládalo.
Windows 7 beta budou do 12.února
(02.02.2009)
Veřejnou beta verzi Windows 7 tu máme už od 9. ledna a Microsoft informuje, že stahovat jí budete moci až do 12. února

Dostupnost

Naučily jsme naše zákazníky, že se na IT a IS mohou spolehnout. Dostupnost vašeho IS vám zaručíme! Funkčnost IS nespočívá jenom na spolehlivosti serverů a infrastruktury ale i na funkčnosti klientských počítačů. Základem každé IT je HW a abychom mohli spolehlivost zaručit bylo potřeba vybrat spolehlivého dodavatele v našem případě je přesnější výrobce. Námi dodávané počítače nejsou sestavovány z komponent ať již volně dostupných v případě neznačkových nebo u distributorů značkových počítačů ze značkových dílů. Počítače Dell se vyráběji v továrně podobně jako například auta a věřte je to na nich znát. Dell má ke svým počítačů i perfektně fungující servis.
  • Cluster serverů

    Je jedním ze základních způsobů jak dosáhnout funkčnosti IS i při havárii serveru. Tento způsob funguje na principu kdy při výpadku serveru aktivního se IS spustí ze serveru záložního-pasivního. Výpadkem serveru se nemusí nutně rozumět jeho úplná nefunkčnost protože princip clusteringu umožňuje spustit IS na pasivním serveru i při nefunkčnosti jedné služby na aktivním. Při použití více než dvou serverů je možné použít více aktivních částí clusteru a tím zcela vyloučit prodlevu do startu služeb na pasivním serveru. Hlavní výhodou clusteringu je mimo záruky vysoké dostupnosti i možnost umístit do něj i služby nebo programy ktré pro vysokou dostupnost nejsou výrobcem designovány. Poměrně výraznou nevýhodu je cena takového řešení a nejde jen o nutnost drahého SW a OS v případě Microsoftí platformy ale i o cenu za HW kde v případě použití open source platformy není cena SW většinou rozhodující.


  • Network Load Balancinig

    Tento způsob je v podstatě spíše o rozložení zátěže na jednotlivé servery ale do jisté míry může bý za specifických podmínek i přínosem ke zvýšení dostupnosti IS. NLB řeší rovnoměrné rozložení síťových požadavků na jednotlivé servery tedy pokud některý z členů NLB neodpovídá - nefunguje nejsou na něj další požadavky směrovány. Uživatel používá virtuální server - IP adresu vytvořenou v rámci NLB takže nefunkčnosti některého z členů NLB funkčnost IS z jeho pohledu neovlivní. Toto řešení je levným i když ne zcela dokonalým způsobem hlavní nevýhoudou je, že aplikace- služba musí být NLB podporována což se většinou týká pouze webových a některých poštovních serverů.


  • Služby - aplikace a zařízení s podporou funkčnosti vysoké dostupnosti

    Je celá řada aplikací které dostupnost řeší bez nutnosti podpory vysoké dostupnosti OS. Například z aplikací které fungují i na jiných OS než windows MySQL nebo mailserver Merak. Z Microsoftích programů je to například MSSQL 2005 kde je vysoká dostupnost řešená zrcadlením databází.

  • U zařízení jde většinou o switche, firewally a filtry síťového provozu přičemž snad každý výrobce s řešením dostupnosti počítá.